יום שני, פברואר 14, 2011

ויטנאמים בקומיקס: קארמה - אקס מן


בסדרת הפוסטים "ויטנאמים בקומיקס" (שתופיע לסירוגין) אעסוק בדמויות של ויטנאמים ובמלחמת ויטנאם בקומיקס. הראשונה היא קארמה, דמות קומיקס מסדרת האקס מן של מארוול, הופיעה לראשונה בחוברת Marvel Team-Up #100 שיצאה בדצמבר 1980. שמה האמיתי הוא Xi'an Coy Manh. סיפורה של הדמות: קארמה נולדה במרכז ויטנאם באיזור ההררי של המדינה. היא בתו של קולונל מצבא דרום ויטנאם, אשר מת בים, בעת שניסה להימלט מהכיבוש הקומוניסטי יחד עם בני המשפחה ופליטים ויטנאמים אחרים ("אנשי הסירה"). במהלך המסע שלהם בים, עלו על הסירה פיראטים תאילנדים אשר התעללו בקארמה ובאמה ואף אנסו אותן. קארמה לאחר מכן הופכת לאחת מהדמויות הלסביות הגדולות הראשונות בקומיקס המיינסטרים האמריקאי.


עם הגיעה לארה"ב, זכתה קארמה לחינוך קאתולי ולהדרכתו של פרופסור אקסוויאר. כוח העל שלה הוא יכולת שליטה במחשבות של אנשים רבים במקביל. יכולת, אותה ניסה לנצל דודה האכזר. דודה, אף הוא גנרל בעברו, פנה בארצות הברית לחיי פשע. בעוד קארמה סירבה לעבוד למען דודה, שירת אותו אחיה טראן, שגם לו היו כוחות מנטאליים דומים.

מאחר והגיעו יתומים מהורים, נאלצה קארמה ליטול על עצמה את תפקיד אם המשפחה. קארמה גידלה את אחיה הקטנים ועבדה לפרנסתם. כך הגיעה אל פרופסור אקסוויאר, אשר העסיק אותה תחילה כמזכירתו וספרנית בית הספר ולאחר מכן כמורה לצרפתית בבית הספר למחוננים של פרופסור אקסוויאר. היא דוברת אנגלית במבטא צרפתי (ויטנאם הייתה קולוניה צרפתית).


בזמן המלחמה נשבר המבנה הפטריארכלי של משפחות ויטנאמיות רבות ונשים נאלצו לשאת בעול פרנסת המשפחה במקום הגבר/האב. קארמה איבדה לא רק את אביה, אלא גם את אמה ואת המסגרת החברתית התומכת. בעיותיה של קארמה - יתמות, שפה, תרבות חדשה, משברי זהות, קשיי פרנסה, ריחוק גיאגרפי מהמולדת, הם בעיות שעמם התמודדו פליטים ויטנאמים רבים. בין הפליטים הויטנאמים היו רבים שסבלו מאבטלה ואסימילציה כושלת. אחרים, כמו דודה של קארמה, פנו לפשע. דודה של קארמה לא ויתר על קארמה וניסה לגייסה לשירותיו אפילו בכפייה. הוא חטף את אחיה הקטנים בנסיון לאלצה לעבוד למענו.

בנסיון לשחרר את אחיה, השתלטה קארמה על מוחו של ספיידרמן(!), אותו חשבה בטעות לפושע נמלט. היא, שהייתה נערה חלושה, קיוותה להשתמש בכוחות העל של ספיידרמן על מנת לשחרר את אחיה הכלואים. משעמדה על טעותה, הבינה שספיידרמן אינו פושע, אלא גיבור, שחררה אותו וסיפרה לו את סיפורה. ספיידרמן וארבעת המופלאים התגייסו לעזרתה לשחרר את אחיה הצעירים. במהלך ההתעמתות, השתלט טראן על מוחם של ארבעת המופלאים ושילחם כנגד ספיידרמן.  קארמה נאלצה להשתלט על מוח אחיה ולהרגו על מנת להציל את ספיידרמן.


קומיקסים אמריקאים רבים ניסו להתמודד עם טראומת מלחמת ויטנאם, ואולם מעט מאוד התמודדו עם שאלת הפליטים ובעיות שילוב המהגרים בחברה החדשה. ואכן היו בעיות, מספר הויטנאמים שהגיעו לארצות הברית היה גדול במיוחד. כמחצית מכל פליטי מלחמת ויטנאם מצאו דרכם לשם ובתחילת הדרך, סבלו הויטנאמים, בנוסף לטראומות מלחמה, גם מבעיות של שנאת זרים. באקס מן, ניסו היוצרים לנטרל את השנאה, להציג את המורכבות שבבעיית הפליטים ולהפוך את את הויטנאמים לחלק מהמיינסטרים האמריקאי.


לינקים קשורים:
- הביוגרפיה המורחבת של קארמה
- ערך הוויקיפדיה על קארמה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מה דעתכם?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...