יום שלישי, מרץ 22, 2011

ויטנאם בלוג: חירות לויטנאם

בכל כמה זמן נציג בפניכם בלוג חדש/מעניין/איכותי העוסק בויקיאו שבתפוצות, בויטנאמים ישראלים, או בויטנאם בכלל.

ויטנאמים רבים משתמשים בפלטפורמת הבלוגים על מנת להביע את דעותיהם, במדינה שלא תמיד מקדשת זכות אזרחית זו. העיתונאים והבלוגרים בויטנאם עוסקים בשנים האחרונות בבחינת גבולות חופש הדיבור והסובלנות של המדינה. המדינה מנסה לשלוט בהם באמצעי חקיקה וביד נוקשה.  ב-2008 הוקם בויטנאם הסוכנות הממשלתית לרדיו, טלוויזיה ומידע אלקטרוני, גוף ממשלתי הפועל תחת משרד התקשורת. הסוכנות עוסקת בשנים האחרונות בצנזור אתרי אינטרנט שונים וחסימת גישה לאתרים העשויים לטעת רעיונות מסוכנים בתושבי המדינה. כך למשל, נחסם בויטנאם אתר הרשת החברתית, פייסבוק. ב-2009 נחקק בויטנאם חוק העוסק בבלוגספירה הויטנאמית. הממשלה דורשת מבלוגרים לכתוב רק על חייהם האישיים ולא לעסוק בעניינים פוליטיים. בלוגרים ויטנאמים רבים שסירבו להיכנע לתכתיבים מדיניים אלו, כבר זכו להכיר מקרוב את נחת ידה של הממשלה הויטנאמית. במקרים מסויימים, פוטרו אנשים מעבודתם בלחץ ממשלתי, בגלל בלוגים שכתבו (ראה מקרה הוי דוק).

הבלוגר איאן פאם (Ian Pham) הוא אחד מהבלוגרים הללו, המעז לבקר את המדינה ולהתריע על עוולות אזרחיות. בבלוג שלו, חירות לויטנאם, הוא כותב באנגלית על פוליטיקה, על דמוקרטיה, על זכויות אזרחיות, על היסטוריה ויטנאמית ועוד. לא תקראו שם על שדות אורז מוריקים לעד ואחדות לאומית, לא תראו שם תמונות של האלונג ביי ותיירים על סיקלו. כן תראו שוטרים מתעמרים באזרחים, דם, מכות, אש, ביקורות ספרים ואקטואליה ויטנאמית. הסתייגות קלה: לעיתים הקריאה בבלוג שלו לא נעימה. איאן הוא בחור עצבני ורוב הפוסטים שלו כועסים וחד ממדיים. כדאי לערוך היכרות מוקדמת עם ההיסטוריה הויטנאמית ו/או להרחיב את הקריאה של הפוסטים שלו בקריאה באתרים ומקורות אחרים.

לחצו כאן לחירות לויטנאם.


מערכת ויטנאם איי אל רוצה לשמוע את דעתם. אהבתם? רוצים להמליץ על בלוגים? מעוניינים ליטול חלק פעיל בתפעול האתר? כתבו לנו ל- vietnamil@gmail.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מה דעתכם?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...